راهنمای خرید سیستم اعلام حریق
راهنمای خرید سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق امروزه طبق قوانین نظام مهندسی و همچنین زیر نظر آتش نشانی از واجبات در تمامی ساختمان های ساخته شده در سطح شهرها، به خصوص شهرهای بزرگ می باشد. این نوع از سیستم که توسط ملزومات مختلف تامین می شود و سبب ایجاد امنیت بیشتر در ساختمان ها، علی الخصوص ساختمان های بزرگ از جمله اداری و مسکونی می شود.

 

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق همانطور که از نام آن مشخص است سیستمی است که در صورت بروز آتش سوزی افراد را توسط آلارم باخبر می کند. در واقع کارکرد این سیستم به گونه ای است که در برابر دود و منوکسید کربن موجود در محیط واکنش نشان داده و آلارم آن فعال می شود.

برخی از انواع سیستم اعلام حریق که پیشرفته تر هستند، مکان آتش گرفته را نیز نشان می دهند که بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری بزرگ و کارخانه ها از این نوع استفاده می شود.

داشتن سیستم اعلام حریق از الزامات یک ساختمان است که وجود و سالم بودن آن باید توسط آتش نشانی تایید شود و امروزه طبق دستور این سازمان باید در تمام ساختمان ها اعم از مسکونی و غیر مسکونی وجود داشته باشد.

بر اساس مقررات ملی ساختمان و همچنین مبحث 13 ساختمان و در کنار آن قوانین آتش نشانی، سیستم های اعلام حریق به دسته های مختلف، دستی (شستی ها)، اتوماتیک (متعارف، آدرس پذیر و هوشمند) تقسیم بندی می شوند که بر حسب جایگاه و نیاز از آنها استفاده می شود.

سیستم اعلام حریق را در بازار با برندهای مختلف می شناسند که شامل چینی و اروپایی است. امروزه سیستم های مدرن و حساسی توسط مهندسان ایرانی ساخته و روانه بازار شده است که امتحان خود را پس داده و جایگاه خود را در میان سایر برندها پیدا کرده است.

 

سیستم اعلام حریق

 

مزایای داشتن سیستم اعلام حریق در ساختمان ها

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نیاز به برخی ادوات ایمنی بیشتر شده است که یکی از آنها سیستم اعلام حریق می باشد که حتی می توان گفت در صنایع به یک استاندارد ساخت تبدیل شده است. داشتن این سیستم مزایای زیادی دارد که چند مورد از آنها به شرح زیر است:

1- باعث نجات جان افراد در زمان حادثه می شود.

2- با مطلع کردن افراد از وقوع حادثه ضررهای مالی را کم می کند.

3- این سیستم شما و اموال شما را مانند یک نگهبان به صورت 24 ساعته تحت پوشش دارد.

4- با مطلع کردن به موقع شما از بروز حادثه، هرگونه وقفه کاری را در زمان انجام کار شما به حداقل می رساند.

 

ملزومات و لوازم جانبی این سیستم

همانطور که گفته شد این سیستم به دلیل الزام سازمان آتش نشانی در کلیه مراکز اداری، تجاری، مسکونی و کارخانجات باید نصب شود. برای بهتر عمل کردن سیستم باید از تجهیزات با کیفیت و لوازم جانبی مناسب استفاده کرد. از لوازم جانبی سیستم اعلام حریق می توان به:

  • اسپری تست دود در تست دتکتورهای دودی
  • چراغ اضطراری برای راه های خروجی که در زمان آتش سوزی و قطعی برق در خروجی ها
  • و راه پله ها استفاده می شود و با باتری کار می کند.
  • کفپوش های عایق
  • باتری پشتیبان برای پنل های مرکزی دستگاه اعلام حریق

اشاره داشت که در کنار بخش اصلی سیستم باید وجود داشته باشند.

 

سیستم اعلام حریق صباتام

 

چه ساختمان هایی طبق قوانین نیاز به این سیستم دارند؟

جایگاه نصب این سیستم به طور قطع در ساختمان های مختلف، متفاوت خواهد بود و طبق قوانین برخی از ساختمان ها ملزم به داشتن این سیستم هستند.

1- ساختمان های تجاری که دارای 500 متر مربع زیربنا و یا بیشتر از آن هستند و دارای ورودی مشترک نیستند.

2- ساختمان های تجاری اما با ورودی مشترک با متراژ 300 متر به بالا

3- ساختمان های اداری و همچنین مسکونی با بیش از 3 طبقه

4- ساختمان های مسکونی و یا ساختمان های تجاری با بیشتر از 5 واحد

5- ساختمان هایی که از بخش های مختلف آن برای کاربری های مختلف استفاده می شود و باید هر کدام به طور مجزا دارای سیستم باشند.

6- ساختمان هایی با کاربری در بخش های مختلف خود که باید به صورت جمعی دارای این سیستم باشند

7- مراکزی مانند پالایشگاه ها و پتروشیمی که باید مجهز به سیستم دتکتورهای شعله و آدرس پذیر باشند.

 

نکاتی که قبل از نصب سیستم باید در نظر گرفت

اولین نکته در زمان خرید و همچنین نصب این سیستم ها متراژ محل مورد نظر است که باید با تعداد دتکتورها متناسب باشد. به طور مثال در یک آپارتمان 100 متری که دارای 2 اتاق خواب است، باید 4 دتکتور نصب شود.

نکته بعدی این است که باید دقت کنیم تا در مکان هایی که به طور طبیعی دارای کمی بخار و یا حرارت هستند از نوع حساس به بخار استفاده نکنیم، مانند موتورخانه ها.

همچنین از سیستم حساس به حرارت و بخار در نزدیکی گاز های آشپزخانه و هود که محل خروج بخار است، استفاده نکنیم.

 

راهنمای خرید سیستم اعلام حریق

 

راهنمای خرید سیستم اعلام حریق

در زمان خرید این لوازم باید به داشتن استاندارد، گواهینامه ISO و همچنین تاییدیه آتش نشانی در آنها دقت داشت. همچنین دارای تنوع در کارایی مانند دتکتور دودی، حرارتی و آژیر باشند. در کنار اینها باید دارای پنل مرکزی و شاسی نیز باشد.

در صورتی که قصد دارید تا سیستم اعلام حریق را با بالاترین سطح استاندارد و کیفیت و همچنین ملزومات جانبی تهیه و نصب نمایید، می توانید از سایت ما کمک بگیرید. سایت ما به طور کاملا تخصصی در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

یادمان باشد که استفاده از سیستمی استاندارد و با کیفیت و همچنین استفاده از تیم خبره و با تجربه می تواند از هر اتفاق و حادثه ای جلوگیری نماید. بر همین اساس ما با تیم حرفه ای و کارآزموده در این زمینه در کنار شما خواهیم بود.

امتیاز کاربران

0(0)

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید

support call
download catalogs