نکات مهم قبل از خرید اسپرینکلر
نکات مهم قبل از خرید اسپرینکلر

از تجهیزات مهم که در اطفا حریق به کار گرفته می شود اسپرینکلرها هستند. این تجهیزات بسته به چند مورد مهم به انواع متفاوتی تولید می شوند. برای همین در زمان خرید اسپرینکلر باید حتما به چند مورد مهم توجه نمود. نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

 

چگونگی عملکرد اسپرینکلر

در زمان ساخت سازه ها با نصب تجهیزات اطفاء حریق مانع از ایجاد هزینه های گزاف و خسارت های شدید به سازه ها خواهید شد. این تجهیزات با حساس بودن به حرارت باز شده و آب از لوله ها بر روی آتش ریخته می شود. این کار مانع از گسترش آتش و خاموش شدن آن می شود. به همین دلیل نصب این تجهیزات در زمان ساخت از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه نصب اسپرینکلر در سازه های بلند مرتبه از الزامات ساخت این سازه ها شده است و هر سازه بسته به چند مورد مهم از انواع اسپرینکلر در خود بهره می برد.

خرید این تجهیزات دارای اهمیت زیادی است. زیرا از هر اسپرینکلر برای نصب در هر نوع سازه ای نمی توان استفاده نمود. رعایت نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر بسیار مهم است.

 

نکات مهم خرید اسپرینکلر

 

نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر

از مهمترین نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر توجه به نوع متریال سازه است. بسته به این که از چه نوع متریالی در ساخت سازه ها استفاده شده باشد هر سازه نسبت به حریق واکنش مختلفی نشان می دهد. به همین دلیل در زمان خرید حتما به متریال بدنه سازه توجه کنید.

 

چه عواملی در انتخاب اسپرینکلر برای هر سازه نقش دارد

بنا به عوامل مختلفی باید از انواع متفاوتی از اسپرینکلر در هر سازه استفاده نمود. اجزای اسپرینکلر در هر کدام بسته به نوع سازه با هم متفاوت است.

 • نوع سازه
 • مقدار منابع آب مورد نیاز برای سازه
 • توجه به سایز لوله های آب
 • مشخص نمودن تجهیزاتی که در نصب اجزای اسپرینکلر نیاز است.
 • توجه به محاسبه هایی هیدرولیکی
 • فراهم کردن نقشه سازه و محل های نصب اسپرینکلر

توجه کنید که در هر نقشه باید جنس دیوارها، نوع متریال های مصرفی در سازه، ارتفاع سقف در هر سازه، چگونگی مقاومت دیوارها در برابر آتش نیز باید ذکر شود. مشخص کردن فشار آب برای خاموش کردن آتش در هر سازه نیز باید ذکر شود. همچنین باید از سیستم آبرسانی دقیق جهت هر سازه استفاده شود.

 

اجزای اسپرینکلر

اگر چه اسپرینکلرها در تنوع گوناگونی تولید می شوند اما اجزا در آنها تقریبا یکی است. به همین دلیل باید حتما به متریال اجزا در اسپرینکلر و استانداردها در آنها توجه نمود.

نوع سیستم اسپرینکلر از نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر
معمولا اسپرینکلر به انواع مختلفی تولید می شوند. این تنوع وسیع باعث می شود تا در هر سازه بسته به نوع آن واکنش مناسبی در برابر آتش از خود نشان دهند.

اسپرینکلر تر: در انواع سیستم تر آب در قسمت پشت اسپرینکلر قرار می گیرد.
اسپرینکلر خشک: در سیستم اسپرینکلر خشک در لوله ها به جای آب هوای فشرده وجود دارد. با فعال شدن اجزای اسپرینکلر هوا خارج و آب به داخل لوله ها منتقل می شود.
اسپرینکلر جریان آزاد یا سیلابی: در این نوع سیستم همواره آب در لوله ها وجود دارد. در این نوع نیز سیستم اعلام حریق باعث می شود تا جریان آب وارد لوله ها و حریق خاموش شود.
اسپرینکلر نیمه آزاد یا پیش عملگر: در این نوع علاوه بر اجزای اسپرینکلر از سیستم اعلام حریق نیز استفاده می شود.
انواع دیگر سیستم اسپرینکلر می توان به اسپرینکلر های اسپری کننده آب و یا پوشش گسترده اشاره نمود.

 

اجزای اسپرنکلر

 

برند اسپرینکلر از نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر

یکی از نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر توجه به برند آن است. تولید کنندگان زیادی با توجه به افزایش موارد مصرف اسپرینکلر اقدام به تولید این محصول نموده اند. کیفیت های مختلف و عدم رعایت استانداردهای مناسب باعث شده است تا برندهای بی کیفیت بازار را سردرگم کنند. برای همین از نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر توجه به برند معتبر آن است. بعضی از اسپرینکلر دارای اعتبار جهانی بوده و بعضی دیگر حتی از استانداردها نیز در آن خبری نیست. برای همین به برند معتبر بودن اسپرینکلر توجه کنید. کیفیت و کارایی در برندهای معتبر اسپرینکلر بسیار بیشتر از انواع نامعتبر است. از انواع اسپرینکلر که در برندهای مختلف تولید می شوند می توان به این موارد اشاره نمود.

 • اسپرینکلر واکنش سریع
 • اسپرینکلر واکنش استاندارد

هر کدام از این نوع از اسپرینکلر خود به انواع دیگر دسته بندی می شوند.

 • اسپرینکلر بغل زن
 • اسپرینکلر بالا زن
 • اسپرینکلر پایین زن
 • اسپرینکلر سریع پنهان

با توجه به تنوع این اسپرینکلر می توان انتظار داشت که در بازار این محصولات از قیمت های مختلفی برخوردار هستند.

 

نوع لوله کشی سازه

بسته به نوع لوله کشی و سایز مورد استفاده در لوله ها از اسپرینکلرهای مختلفی در سازه ها می توان استفاده نمود. سایز لوله ها نیز باید طوری باشد تا فشار آن مناسب برای اسپرینکلر را به خوبی تحمل کند. عدم تحمل فشار آب با ایجاد شکستگی در لوله ها و آسیب به سازه می شود. برای متریال لوله ها از فولاد ضد زنگ استفاده می شود. این متریال در اثر عوامل محیطی به سرعت دچار فرسودگی نمی شود. مقدار فشار آب مورد نیاز برای خاموش کردن حریق های احتمالی در هر سازه نیز از نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر است.

 

قیمت اسپرینکلر

 

قیمت اسپرینکلر

با توجه به گستردگی و تنوع وسیع این اسپرینکلر ها در بازار قیمت های متفاوتی نیز باید برای این تجهیزات در نظر گرفت. توجه کنید که با توجه به هزینه موجود و در نظر گرفته شده برای خرید اقدام به تهیه اسپرینکلر نمایید. از نکات مهم در زمان خرید اسپرینکلر توجه به اعتبار برند است. معمولا برندهای معتبر خارجی و یا داخلی از قیمت های بالاتری برخوردار هستند.

امتیاز کاربران

1(2)

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید

support call
download catalogs