پمپ های آتش نشانی: آشنایی با یک عضو مهم ساختمان
پمپ های آتش نشانی: آشنایی با یک عضو مهم ساختمان

 

پمپ های آتش نشانی عضو بسیار مهم سیستم اطفا حریق آبی به شمار می آیند. این پمپ ها برای افزایش فشار آب هدایت شده در لوله ها از منبع طراحی شده اند پمپ های آتش نشانی در ساختمان های بلند مرتبه و یا انبارهای طبقاتی که معمولا در طبقات فوقانی دچار افت شدید فشار آب هستند استفاده می شوند.

انواع مختلفی از پمپ های آتش نشانی در دسترس هستند که بنا بر نیاز پروژه انتخاب میشوند. انتخاب و نصب درست نوع پمپ آتش نشانی در کاهش هزینه ها و وقت بسیار چشمگیر است. نکته قابل توجهی که بسیار افراد به آن توجه ندارند این است که فشار بیش از حد آب، علاوه بر اتلاف آب به سیستم اطفا حریق آبی نیز آسیب می رساند.

 

معرفی  دو دسته پمپ آتش

1-پمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز یا ساتریفیوژ از رایج ترین نوع پمپ های استفاده شده در سیستم اطفا حریق آبی است. فشار در این نوع از پمپ ها عمدتا با نیروی گریز از مرکز  یا چرخش گسترش پیدا می کند. آب در پمپ های گریز از مرکز وارد ورودی مکش میشوند و به سمت پروانه هدایت میشوند . چرخش پروانه در این مرحله آب را با نیروی گریز از مرکز به سمت خروجی هدایت می کند . پمپ های گریز از مرکز توانی هدایت حجم زیادی از  آب را همزمان  با بالابردن فشار سیستم دارد .

پمپ های مکش دوبل یا مکش افقی(HORIZONTAL SPLIT CASE FIRE PUMP) نوعی از پمپ های گریز از مرکز هستند که با دو نیم و یا دو مورد طراحی شده اند. این موردها به صورت افقی یا عمودی از هم جدا می شوند . این پمپ ها جریان را از قسمت جلوی محفظه پمپ دریافت کرده به دو قسمت تقسیم و سپس به سمت پروانه هدایت می کند . پمپ های گریز از مرکز HORIZONTAL SPLIT CASE  بسیار قابل اطمینان هستند و در انواع ظرفیت فشار و جریان طراحی و تولید می شوند.

این پمپ ها در طراحی خود دارای پوشش دو قسمتی هستند که دسترسی به پمپ را هنگام تعمیر و نگهداری آن بسیار آسان می کند. پمپ های گریز از مرکز دو مکشه در دو نوع دیزلی و الکتریکی طراحی و تولید میشوند.

 

2-  پمپ های جابه جایی مثبت

این نوع از پمپ ها فشار بسیار بالایی ایجاد می کنند اما در مقایسه با پمپ های گریز از مرکز دارای حجم محدودی از جریان هستند.

این پمپ ها کارای خاص خود را دارند و استفاده از آن ها برای پروژه های متداول مرسوم نیستند. پمپ های جابه جایی مثبت به دو دسته پمپ های رفت و برگشتی (reciprocating pump) و پمپ های دورانی (Rotary pump) تقسیم می شوند.

طراحی این پمپ ها به صورتی است که پمپاژ همیشه رو به جلو ( مثبت) صورت میگیرد و از برگشت سیال به ورودی پمپ یا داخل محفظه جلوگیری می شود .

 

پمپ های توربین عمودی

این نوع از پمپ ها تنها پمپ های مجاز برای استفاده در سیستم اطفا حریق آبی بر طبق استانداردهای NFPA20  هستند.

این نوع از پمپ ها شروعی با فشار مکش منفی نیز می توانند داشته باشند و همچنین میتوانند آب را تحت شرایط آسانسوری از یک منبع زیرزمینی به سمت بالا هدایت کنند. پمپ های توربین عمودی در طیف های گسترده ای از ظرفیت و فشار طراحی و تولید می شوند و به صورت دیزلی یا الکترونیکی کار می کنند.

 

جوکی پمپ ها

پمپ های خطی

پمپ های درون خطی یا جوکی پمپ ها در جاهایی که با محدودیت فضا مواجه هستیم بسیار کاربردی هستند. این نوع از پمپ ها با دو نوع شفت افقی و عمودی کار می کنند ، اما شفت های عمودی در این نوع از پمپ ها کاربردی تر است.

جوکی پمپ ها یکی از ارزانترین و کم جا ترین نوع پمپ ها در طراحی و تولید و استفاده است. اما یکی از بزرگترین معایب این نوع از پمپ ها تعمیر و نگهداری سخت آن است زیرا برای دسترسی به پمپ باید اول موتور که روی آن قرار دارد کامل برداشته شود.

 

پمپ با مکش انتهایی(END SUCTION)

این نوع از پمپ های گریز از مرکز دارای یک خروجی تخلیه عمود بر ورودی مکش دارند و در ظرفیت محدود حدود 1500 گرم در دقیقه طراحی و تولید میشوند. در مقایسه با پمپ های آتش نشانی افقی آن ها کوچک تر و جمع و جور تر طراحی و ساخته میشوند و در موتور خانه فضای کمتری اشغال می کنند .

پمپ های با مکش انتهایی هم به صورت دیزلی و هم به صورت الکتریکی کار می کنند.

پمپ های مولتی پورت(چند مرحله ای )

پمپ های چند مرحله از یک هدایتگر دیزلی و یا الکتریکی استفاده می کنند و در یک پوشش دارای چند پروانه می باشند که توسط یک شفت افقی هدایت میشوند. این پوشش دارای چندین خروجی تخلیه است که هر خروجی می تواند فشار خاصی از سیال را ارائه دهد.

به عنوان مثال : یک پمپ چند مرحله در یک ساختمان بلند مرتبه نصب می شود . ساختمان به سه بخش تقسیم میشود و در این ساختمان یک پمپ 3 مرحله با سه خروجی مختلف نصب می گردد. هر کدام از این قسمت ها یک خروجی و یک قسمت از ساختمان را پوشش می دهند .

اولی : با فشار 6 تا 9 بار برای طبقات پایین

دومی : با فشار 12 بار برای طبقات میانی

سومی : با فشار 15 تا 19 بار برای طبقات فوقانی طراحی شده است.

در نهایت بعد از توضیح عملکرد انواع مختلفی از پمپ های آتش نشانی انتخاب و استفاده از آن ها بنا به فشار و دبی مورد نیاز پروژه در سیستم اطفا حریق آبی جتناب ناپذیر است.

پمپ فشار آب های آتش نشانی، منبع آب ایجاد نمیکنند بلکه فشار آب را از یک منبع مانند لوله کشی آب شهری و یا منبع آب ذخیره ساختمان با تبدیل انرژی مکانیکی به هیدرولیکی تنظیم می کند.

ضرورت پمپ های آتش نشانی برای تامین هیدرولیکی فشار آب سیستم های اطفا حریق آبی، آب مورد نیاز اسپرینکلرها یا آب سیستم پاشش فوم برای اطفا حریق و یا آب مورد نیاز سیستم های اطفا حریق در لوله های ایستاده را تامین میکنند .

اگر ساختمان بقدری بزرگ باشد که مسلما در ساخت و سازهای امروزی هست در آن فشار خط تامین آب شهری به اندازه ای نیست که بر گرانش غلبه کند و به بالای ساختمان برساند پس نصب پمپ بسیار ضرورت دارد.

 

استاندارد NFPA20

استاندرد NFPA20 بهترین استانداردها و شیوه ها را برای طراحی و نصب پمپ های آتش نشانی تهیه تدوین و ارائه کرده است که هرچند وقت یکبار بروز رسانی می شوند .

NFPA20 یک کتاب راهنمای جامع و کامل برای پمپ های آتش نشانی و تاسیسات آن هاست.

استانداردهای UL FMHG

الزامات ذکر شده در کتاب های NFPA20  در آزمایشگاه های FMUL  تائید می شوند.

اگر یک پمپ آتش نشانی دارای مهر تائید ULFM باشد پمپ های الخوری که توسط شرکت مهندسی صباتام صنعت وارد میشوند دارای تائیدیه  UL– FM بوده و مورد تائید سازمان آتش نشانی است. خریدار باید براحتی به آن اطمینان کامل داشته باشد زیرا طراحی و عملکرد پمپ کاملا مورد تائید استانداردهای جهانی است.

 

 

 

امتیاز کاربران

0(0)

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید

support call
download catalogs