دتکتور دودی متعارف

دتکتور دودی متعارف

دتکتور دودی متعارف برند na-De

دسته : سیستم اعلام حریق
  • اشتراک گزاری :
  • whatsapp share whatsapp share
  • telegram share
document توضیحات محصول

دتکتور دودی متعارف برند na-De

وسیله‌ای است که در برابر کوچکترین اثر مقدماتی حریق (دود) حساس بوده و عکس‌العمل نشان می‌دهد. در حال حاضر دو نوع دتکتور دودی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

1- دتکتور دود یونیزاسیون

2- دتکتور دود نوری (فوتو الکتریک)

نحوه کارکرد این دو نوع دتکتور، در نحوه تشخیص ذرات دود قابل دید یا غیر قابل دید موجود در هوا و در شرایط آتش متفاوت می باشد. در اینجا نحوه کارکرد هر کدام را توضیح خواهیم داد.
دتکتور دود یونیزاسیون
دارای یک محفظه می‌باشد که با هوای بیرون در ارتباط است. فضای داخلی محفظه به وسیله یک منبع رادیواکتیو یونیزه می‌شود (یونیزاسیون مرحله‌ای است که مولکول های هوا به یون های مثبت و الکترون های منفی تبدیل می‌شوند.)
حال چنان چه یک ولتاژ بین این محفظه برقرار شود، یون ها به طرف صفحه با قطب مخالف حرکت می‌کنند. یون های مثبت به طرف الکترود منفی و الکترون ها به سمت الکترود مثبت حرکت می‌کنند. حرکت این الکترون ها و یون ها یک جریان الکتریکی را بوجود می‌آورد.

مقدار جریان الکتریسیته بستگی به شکل محفظه، منبع رادیواکتیو، ولتاژ تغذیه، درجه حرارت و رطوبت هوا دارد.

در اثر ورود دود به این محفظه جریان الکتریسیته کاهش می‌یابد (وجود ذرات دود باعث کاهش میزان جریان الکتریسیته می‌شود) و باعث عملکرد دتکتور شده و دتکتور فعال می‌شود.

دتکتور دود نوری (فوتو الکتریک)

دود تولید شده توسط حریق بر روی شدت نوری که از داخل هوا می گذرد تاثیر می گذارد. دود می تواند جلوی منبع نوری را گرفته یا شدت نور آن را کم کند، هم چنین می تواند باعث پراکنده شدن نور بر اثر برخورد با ذرات دود و منعکس شدن آن شود. دتکتورهای دودی نوری طراحی شده اند تا دود را بر اساس این اثرها بر روی نور تشخیص دهند.

دتکتور دود نوری شامل یک منبع نوری و یک عنصر حساس در مقابل نور (فتوسل) می‌باشد. هرگونه دود در فضا موجب کاهش انحراف انرژی نوری بر روی فتوسل شده و دتکتور عمل می‌نماید.

دتکتورهای فوق مورد تائید سازمان آتشنشانی می باشند.

 

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید

امتیاز کاربران

0(0)

محصولات مرتبط

کنترل پنل متعارف

دتکتور دودی متعارف

دتکتور حرارتی متعارف

شستی اعلام حریق متعارف

support call
download catalogs