دتکتور شعله

دتکتور مولتی

دتکتور منوکسید کربن SITERWELL

آژیر اعلام حریق آدرس پذیر

شستی اعلام حریق آدرس پذیر

دتکتور دودی آدرس پذیر

دتکتورحرارتی آدرس پذیر

آژیر اعلام حریق متعارف

شستی اعلام حریق متعارف

دتکتور حرارتی متعارف

دتکتور دودی متعارف

کنترل پنل متعارف

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق متشکل از تعدادی دستگاه است که باهم کار می کنند تا با استفاده از دتکتورهای حرارتی و دتکتورهای دودی خطر آتشسوزی را تشخیص داده و هشدار دهند. این خطر عبارت است از: دود /آتش / انباشت منوکسید کربن ویا مواد اضطرار دیگر...

زنگ هشدار این سیستم می تواند به صورت آژیرهای بلند موتور سواری و یا چراغهای هشدار چشمک زن با نور قوی و رنگی باشد.

سیستم تشخیص آتشسوزی امروزی شامل کنترل پنل اعلام حریق مرکزی می باشد که درواقع مغز سیستم است و می تواند تصمیم گیریهای سریع را انجام دهد.

دتکتورهای دودی و حرارتی عضوی از این سیستم میباشند که بنا به طراحی سیستم به تعداد مشخص و نوع خاص در مناطق مختلف ساختمان کارگذاشته می شوند. اینها همان دتکتورها و یا آشکارسازهای دود –شعله – حرارت نام میگیرند.این عناصر مهم خطر را شناسایی کرده و سپس به کنترل پنل مرکزی سیگنال هشدار ارسال می کنند . سیستم کنترل پنل مرکزی اطلاعات را پردازش کرده و سپس و دستگاههای بصری و صوتی هشدار مربوطه را فعال می کند.

 

اهیمت استفاده از سیستم های اعلام حریق

سیستم های آتش نشانی در هسته سیستم های امنیتی، چه در خانه و چه در محیط های اداری و تجاری  قرار دارند، این سیستم ها می توانند مستقیماً مسئول زندگی و مرگ باشند.
هر خانه ایی که ساخته می شود باید دارای سیستم های امنیتی تشخیص و اطفا هوشمند حریق باشد، مخصوصا در بخش های اصلی ساختمان  (راه های فرار هنگام خطر) و بخش های پر خطر داخل خانه مانند آشپزخانه ها.

برای مکانهای تجاری و اداری و مکانهایی که با ارتفاع 5 طبقه به بالا ساخته می شوند نصب سیستم های اعلام حریق اجباری است.

نصب و سرویس دهی سیستم ها باید بطور منظم  کنترل شود . این قانون است که سیستم های هشدار آتش باید هر 3 ماه توسط یک شرکت متخصص  سرویس دهی شوندتا از کارکرد درست آنها اطمینان حاصل شود . با وجود مشاغل دارای بیمه نامه ، تقریباً 80٪ مشاغل که به دلیل آتش سوزی به شدت آسیب دیده اند هرگز بهبود نمی یابند. دلیل این امر این است که در حالی که یک ادعا و بازسازی در حال اداره است ، شما هیچ جایی برای فروش محصول خود ندارید ، هیچ پولی وارد کار نمی شوید و تامین کنندگان و کارمندان به دنبال پول خود هستند.نوع متعارف از سیستم های اعلام حریق :ساده ترین سیستم های آتش نشانی در شماسایی آتش  هستند. آنها با زنگ شنیداری و بصری ، هشدار افراد در ساختمان را با خبر می کنند. آنها نمی توانند بطور جداگانه تشخیص دهند که کدام ردیاب واحد کنترل را فعال کرده است ،آنها تنها می توانند  به شما  بگویند کدام منطقه سیستم را فعال کرده است.نوع آدرس پذیر از سیستم های اعلام حریق :این نوع سیستم به هر ردیاب روی سیستم، شماره یا آدرس اختصاصی می دهد. بنابراین ، کنترل پنل ، و به همین دلیل آتش نشانان ، محل دقیق زنگ هشدار را که آدرس آن در یک نمودار نشان داده شده است ، می دانند.آشکارسازهای آدرس پذیر هوشمند اطلاعاتی راجع به میزان دود موجود در منطقه ردیابی خود ارائه می دهند تا سیستم در صورت وجود شرایط پر خطر  در آن منطقه (احتمالاً با توجه به زمان روز / شب و خوانش ردیاب های منطقه اطراف) بتواند تصمیم خود را جهت فعال کردن زنگ های هشدار بگیرد.آشکارسازهای دوددر متداول ترین نوع واحد نوری ، نور توسط ذرات دود روی یک فوتوسل پراکنده می شود و زنگ خطر را آغاز می کند. یک آشکارساز گرما از آتش سوزی در یک آشپزخانه یا محل کار (یعنی خانه دیگ بخار ، اتاق رختشویی ، گاراژ) اطلاع می دهد ، در جایی که ممکن است دتکتور دود مناسب نباشد. این امر به تخلیه ساختمان و یا در صورت امکان آتش سوزی فرصت بیشتری می دهد. آشکارسازهای گرمای با افزایش سریع در هر دقیقه ، صرف نظر از دمای شروع کار ، کار می کنند. این نوع آشکارساز ه می تواند در شرایط آتش سوزی در دمای پایین تر از حد ممکن در صورت ثابت بودن آستانه کار کند.شستی های سیستم اعلام حریقدر صورت مشاهده آتش ، قبل از آشکارسازهای زنگ دار ، توسط سرنشینان ساختمان برای اطلاع دیگران از وجود آتش استفاده می شود. 

 

نحوه عمل سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق متشکل از تعدادی دستگاه است که باهم کار می کنند تا با استفاده از دتکتورهای حرارتی و دتکتورهای دودی خطر آتشسوزی را تشخیص داده و هشدار دهند. این خطر عبارت است از : دود /آتش / انباشت منوکسید کربن ویا مواد اضطرار دیگر...

زنگ هشدار این سیستم می تواند به صورت آژیرهای بلند موتور سواری و یا چراغهای هشدار چشمک زن با نور قوی و رنگی باشد.

سیستم تشخیص آتشسوزی امروزی شامل کنترل پنل اعلام حریق مرکزی می باشد که درواقع مغز سیستم است و می تواند تصمیم گیریهای سریع را انجام دهد.

دتکتورهای دودی و حرارتی عضوی از این سیستم میباشند که بنا به طراحی سیستم به تعداد مشخص و نوع خاص در مناطق مختلف ساختمان کارگذاشته می شوند. اینها همان دتکتورها و یا آشکارسازهای دود –شعله – حرارت نام میگیرند.این عناصر مهم خطر را شناسایی کرده و سپس به کنترل پنل مرکزی سیگنال هشدار ارسال می کنند . سیستم کنترل پنل مرکزی اطلاعات را پردازش کرده و سپس و دستگاههای بصری و صوتی هشدار مربوطه  را فعال می کند.

ویژگی های سیستم های اعلام حریق

به مجموعه ایی از قطعات الکترونیکی گفته میشود که وظیفه آشکار سازی حریق در اماکن مختلف را بر عهده دارند.

سیستمهای اعلام حریق خودکار وابستگی بسیار کمی به انسان ها دارند.

سیستم های اعلام حریق به دو گروه آدرس پذیر و متعارف تقسیم میشوند.

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر علاوه بر اعلام حریق ، محل دقیق آن را نیز مشخص می کند.

در سیستم های متعارف چندین حسگر که یک منطقه از ساختمان را پوشش می دهند ،

در قالب یک مدار بهم متصل شده و به تابلو کنترل مرکزی وصل میشوند.

انواع سیستم اعلام حریق

1. دستی : manual fire alarm syste

این سیستم فقط به صورت دستی و با فشار دادن دکمه ی تعبیه شده روی شاسی های اعلام خطر که معمولا در مسیر عبور مرور افراد و نزدیک دربهای خروجی و ورودی نصب می شوند . فعال می شود .

2. اتوماتیک : سیستم اعلام حریق اتوماتیک توسط آشکارسازهای دود ، حرارت ، شعله و هم چنین به صورت دستی قابلیت فعال شدن دارند.

سیستم اعلام حریق اتوماتیک به دو نوع : سیستم اعلام حریق متعارف و سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تقسیم می شود .

در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هر دستگاهی که برای شناسایی آتش و دود و خطر کار گذاشته شده است دارای آدرسی منحصر بفرد است. هنگامی که یک آتشسوزی شناسایی می شود محل دقیق دستگاه فعال شده ( آشکار ساز خطر)در کنترل  پنل مرکزی نشان داده می شود، یعنی محل دقیق آتشسوزی مشخص شده و عمل اطفاء آتش با سرعت بیشتری انجام می شود.

اما با یک سیستم اعلام حریق متعارف هیچ راهی برای تعیین محل دقیق آتشسوزی وجود ندارد.

دراین سیستم برای دریافت نتیجه بهتر ساختمان را به مناطق مشخص ( زون ها ) تقسیم میکنند. تا حدود محل آتشسوزی راحتتر قابل شناسایی باشد.

مثال : یک ساختمان دو طبقه به زون 1 : طبقه اول وزون 2 : طبقه دوم  سیم کشی می شود . حال اگر آتشسوزی اتفاق بیفتد منطقه آتش ( طبقه 1 و یا 2 ) مشخص می شود . پس کار اطفاء با سرعت بیشتری انجام می پذیرد.

 

سیستم های آدرس پذیر هوشمند

تفاوت سیستم های آدرس پذیر هوشمند دیجیتال و آدرس پذیر آنالوگ

در سیستم آدرس پذیر آنالوگ ،در واقع همان قطعات سیستم متعارف (شامل دکتورها، شستی ها، آژیر ها) را به صورت مجزا تبدیل به آدرس پذیر نموده اند بدین صورت که هر قطعه مانند سیستم متعارف با صدور مجزای فرمان به پنل، شماره ID خود را جهت شناسایی مکان نصب به پنل ارسال می نماید و ویژگی هوشمند و دیجیتالی جهت شناسایی حریق ندارد.اما در سیستم آدرس پذیر هوشمند دیجیتال سیستم به صورت یکپارچه هوشمند می باشد بدین صورت که همه قطعات شامل (دتکتور، شستی و آژیر) به صورت دائم در حال داد و ستد اطلاعات بین خود و پنل هستند و شرایط را به صورت دائم آنالیز می کننند و در صورت فرمان یکی از قطعات به پنل ،دیگر قطعات از بروز شرایط بحرانی آگاه می شوند وبه این صورت سیستم در شرایط بحران و آتش سوزی با حداقل امکان اشتباه شروع به فعالیت و اعلام حریق می نماید.

دتکتورهای حرارتی و دودی در سیستم آدرس پذیر هوشمند دیجیتال به واسطه میکرو پروسسور واقع شده در آن امکان شناسایی دقیق حریق را فراهم میکند و این موضوع سبب می شود تا با هر تغییر دمایی و یا وجود هر نوع دودی در محیط سیستم شروع به فعالیت ننماید و فالت و فایر کاذب به حداقل برسد و از طرف دیگر دتکتورهای دود و حرارت در سیستم آدرس پذیر هوشمند دیجیتال امکان تنظیمات نسبت به درجه دود و حرارات را دارد.

به واسطه ی هوشمند بودن سیستم آدرس پذیر هوشمند دیجیتال، اینتر فیس های (ورود و خروج) مرتبط با سیستم به صورت یکپارچه با سیستم عمل می نماید و نه به صورت مجزا و مستقل .این امر مهم سبب می گردد تا تمام دستگاه های متصل به سیستم اعلام حریق از جمله اگزاست فن ها ، فلو سوئیچ ها و شیر آلات پروانه ای و... بدون هیچگونه عیب و ایراد و فالت در زمان حریق شروع به کار نماید و دچار مشکل نگردد.

به واسطه زیاد بودن دامنه نوسانات ولتاژ سیستم های آنالوگ ،امکان فالت و فایر کاذب بسیار زیاد می باشد که این امر سبب می گردد سیستم در شرایط بحران حریق به درستی کار نکند واز طرفی در شرایط عادی و بدون روی دادن حریق سیستم شروع به کار نماید.

شرکت مهندسی صباتام صنعت در زمینه تامین و اجرای سیستم های اعلام حریق با قابلیت تهاتر در پروژه ها آمادگی همکاری با شرکتها ،ارگانها و بخش خصوصی را دارد.

برای اطلاع از قیمت فروش سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر لطفا با شماره  22855818  تماس حاصل نمائید. 

 

 

 

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید

پرسش و پاسخ(۲ مورد)

avatar

توسط همایون

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

چه مواردی در انتخاب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر حائز اهمیت است؟

پاسخ :

با توجه به اینکه سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در پروژه های بزرگ و پیچیده استفاده می گردد باید سیستم به درستی و بدون فالت و فایر کاذب کار کند و با سیستم های هوشمند دیگر نظیر کنترل مدیریت دود،سیستم اطفاء حریق،سیستم هوشمند ساختمان و ...... به درستی ارتباط برقرار کند و مشکلی در کارکرد سیستم به وجود نیاید.لذا سیستم های اعلام حریقی که استاندارد های بین المللی معتبر نظیر LPCB،EVPU،TSE،UL را پاس کرده اند قابلیت فوق را دارند و عملکرد خوبی دارند.

avatar

توسط hamedi

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

استانداردهای جهانی معتبر در خصوص سیستم های اعلام حریق کدامند؟

پاسخ :

استاندارد LPCBکشور انگلستان،EVPU کشور بلغارستان،TSE کشور ترکیه،UL کشور آمریکا

support call
download catalogs