اسپرینکلر ROUCHTEC

اسپرینکلر ROUCHTEC

اسپرینکلر  UL  دار برند

 ROCHTEC

متنوع در نوع پاشش آب

حساسیت حرارتی مختلف 

آلیاژهای متنوع در ساخت 

 

 

دسته : سیستم اطفاء حریق
 • اشتراک گزاری :
 • whatsapp share whatsapp share
 • telegram share
document توضیحات محصول

اسپرینکلر

ROUCHTEC

بسیاری از مردم بر این باورند که یک آتش سوزی کوچک در خانه باعث فعال شدن کلیه اسپرینکلر ها می شود و بخاطر جلوگیری از فاجعه از خرید آن خودداری می نمایند.

این یک باور کاملا نادرست است.

سیستم اطفا حریق یا همان اسپرینکلر ها یک سیستم کاملا هوشمند بوده، در این سیستم، منطقه وقوع آتش شناسایی شده و فقط اسپرینکلر همان نقطه فعال می شود و بموقع جلوی گسترش آتش سوزی به راحتی گرفته می شود.

سیستم آبپاش های مسکونی در صورت وقوع آتش سوزی موجب صرفه جویی در هزینه صاحب خانه می شوند زیرا با فعال شدن، آبپاش 15 تا 20 گالن آب در دقیقه اسپری می شود و هشتاد و نه درصد آتش سوزی ها با فعال شدن تنها یک آبپاش خاموش می شوند.

خسارت آب ناشی از آتش سوزی که توسط سیستم آبپاش خانگی سرکوب شده است، به طور متوسط هزینه ایی بسیار بسیار کمتر از خسارت آب ناشی از آتش سوزی است که توسط یک سازمان آتش نشانی سرکوب شده است. اسپرینکلر ها پیش از رشد آتش آن را خاموش می کنند. در حالی که ممکن است آتش نشانی 15 تا 20 دقیقه برای رسیدن به آنجا وقت لازم داشته باشد، و در صورت انجام این کار آنها 250 گالن در دقیقه آب مصرف کرده و حتی مجبور به ایجاد سوراخ هایی در پشت بام برای خاموش کردن آتش می شوند.

استفاده از اسپرینکلر ها را جدی بگیریم

دو نوع اصلی سیستم اطفا حریق آبی مسکونی وجود دارد: مستقل و چند منظوره. اگرچه هر دو سیستم به منبع آب منزل تکیه می کنند، سیستم مستقل از لوله کشی خود استفاده می کند و ممکن است به یک دستگاه جریان برگشت نیاز داشته باشد. سیستم های مستقل از لوله های پلاستیکی یا مس انعطاف پذیر استفاده می کنند.

اگر آپارتمان – برج و یا در کل واحد مسکونی – اداری تجاری و .... به چاه آب برای تامین آب سیستم اطفا حریق خود تکیه کند، به یک مخزن ذخیره آب و یک عدد پمپ فهرست شده آتشنشانی برای اطمینان از تأمین آب کافی سیستم در صورت بروز آتش سوزی احتیاج خواهد داشت. اندازه مخزن ذخیره سازی آب بسته به اندازه سیستم اطفاء حریق متفاوت است.

نکته:

آب در سیستم های مستقل گردش نمی کند و بسته به لوله کشی مورد استفاده ممکن است مستعد رکود باشد.

لوله های پلاستیکی نارنجی مورد استفاده در سیستم اطفا حریق آبی دچار خوردگی نمی شوند و هم چنین انباشته از رسوب نیز نمی گردند.

سیستم آبپاش چند منظوره لوله های لوله کشی خانه را به اشتراک می گذارد. هر زمان که آب در هر نقطه از خانه جریان داشته باشد، آب شیرین از طریق لوله ها جابجا می شود. این نوع سیستم اطمینان می دهد که در صورت بروز آتش سوزی ، آب غیر راکد آزاد خواهد شد.

سیستم آبپاش چند منظوره باید در ابتدای ساخت خانه و یا مکانهای مسکونی و اداری و تجاری و .... برای آنها تعبیه شود، این سیستم در مکانهای ساخته شده و یا بازسازی شده براحتی قابل نصب نیست. در این مکان ها باید از سیستم اطفا حریق آبی مستقل استفاده شود.

نحوه عملکرد اسپرینکلر

سیستم های آبپاش مسکونی شامل یک هشدار جریان می شوند که با فعال شدن سیستم، زنگ هشدار به صدا در می آید. زنگ خطر نصب شده در بیرون خانه می تواند همسایگان را نسبت به فعال شدن سیستم در صورت عدم حضور صاحبان خانه هشدار دهد. برخی از سیستم ها می توانند برای هشدار به آتش نشانی محلی در صورت فعال سازی، طراحی شوند و برخی دیگر می توانند به سیستم امنیتی یک خانه وصل شوند.

سری اسپرینکلر های مورد استفاده در سیستم اطفا حریق آبی توسط سازنده متفاوت خواهد بود، اما بیشتر آنها با گرما فعال می شوند- مانند اسپرینکلرهای UL دار روچتک - آنها دارای لامپ پر از مایع مخصوصی هستند که در هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت با سرعت ثابت منبسط می شوند - در یک دمای مشخص لامپ می شکند و سیستم فعال می گردد.

سایر سرهای آبپاش ها ممکن است پیوند لحیم کاری داشته باشند که در دمای مشخص ذوب شوند. یک آبپاش معمولاً برای تأمین پوشش یک اتاق با اندازه متوسط کافی است. اتاق های بزرگتر ممکن است به دو مورد نیاز داشته باشد. اسپرینکلر های روچتک در طرح های متنوعی ساخته شده اند تا مناسب با هر دکوراسیونی مورد استفاده قرار گیرند.

زمان نصب بسته به اندازه و ماهیت پروژه متفاوت خواهد بود. با استفاده از یک مقاوم سازی، نصب کنندگان ممکن است از نقشه خانه استفاده کنند یا از ساختمان برای اندازه گیری نقشه سیستم استفاده کنند، تخمین بزنند و پیشنهادی را برای مالک خانه تنظیم کنند.

هزینه نصب یک سیستم اطفا حریق آبی در حدود "1 تا 1.5 درصد از هزینه های خانه را دربر میگیرد.

اسپرینکلر چیست؟

اسپرینکلر یک شبکه لوله ای است که در سقف یک ساختمان قرار می گیرد. هر آبپاش یک جزءاز این سیستم است. آن ها در واقع  سوراخی در این شبکه لوله ایی است که از طریق آن آب می تواند پاشش کند.

هر یک از آن ها دارای یک بالب (حباب) با درجه حرارت مشخص است که رنگ جیوه داخل آن نشان دهنده دمای ترکیدن بالب است که  درزمان حریق به طور خودکار باز می شود.

برخی از آن ها دارای یک حباب شیشه ای کوچک هستند که با گلیسیرین مایع پر شده است و هنگامی که  داغ می شود، می ترکد.

ایده اصلی در هر دو مورد یکی است: به محض رخ دادن حریق ، پلاگین شکسته و پاشش آب آغاز می شود.

 

انواع اسپرینکلرها

نوع پاشش آب بسته به نوع سری اسپرینکلر مدل آن را تعیین می کند .

1. اسپرینکلر بالازن (Upright)

2. اسپرینکلر پایین زن (Pendent)

3. اسپرینکلر بغل زن (sidewall sprinkler)

3. دکوراتیو Concealed)

4. دیواری (wall-side)


با اینکه شکل ظاهری اسپرینکلرهای بالازن upright sprinkler، بغل زنsidewall sprinkler و پایین زن pendent sprinkler تفاوت اندکی باهم دارند اما این تفاوت پاشش آب را تعیین کرده و بسیار مهم است.

حباب اسپرینکلر در رنگ های مختلف ساخته می شوند. هررنگ بازگو کننده رنج دمایی خاصی برای عملکرد آن است. انتخاب دمای واکنش اسپرینکلرها ( رنگ حباب آنها )متناسب با فضایی است که در آن قرار می گیرد.

 

اسپرینکلر پایین زن

اسپرینکلر پایین زن از لوله های داخل سقف آویزان شده و آب را با الگوی مخروطی با استفاده از یک پنجه گیر محدب توزیع می کند. برخلاف اسپرینکلر های پنهان که در پشت صفحات تزئینی پنهان می شوند، این نوع از پس از نصب قابل مشاهده هستند .

یکی از متداول ترین مدل ها برای ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری، اسپرینکلر پایین زن است. آن ها جهت جریان رو به پایین دارند و با برخورد به صفحه پخش آب، سطح زیر اسپرینکلر را پوشش می دهند.

 

اسپرینکلر پایین زن

اسپرینکلر UL دار برند ROUCHTEC 

اسپرینکلر بالازن

اسپرینکلر بالازن نوع دیگری است که جهت اولیه پاشش آب در آن رو به بالا می باشد و آب پس از برخورد به آن تغییر جهت داده و ناحیه تحت پوشش خود را خاموش می کند.

این نوع آب را به سمت بالا به سمت دفع کننده به صورت مقعر اسپری می کنند و الگوی پاشش گنبدی شکل را تولید می کنند. آبپاش های عمودی در جایی نصب شده اند که مانع ایجاد پوشش در سیستم می شوند و در سیستم های لوله خشک با دمای انجماد مواجه هستند.

 

اسپرینکلر بالازناسپرینکلر UL دار برند ROUCHTEC 

 

اسپرینکلر بغل زن

اسپرینکلر بغل زن در امتداد دیوارها یا زیر پرتوهایی که لوله کشی سقفی در دسترس نباشد ، یا برای زیبایی بیشتر در قسمت هایی پنهان می مانند نصب می شوند. هنگامی که بیم انسداد انواع دیگر آن ها می رود از این نوع استفاده می شود. بیشتر آنها برای محافظت از اتاق های کوچک، کمد یا راهرو طراحی شده اند و دارای یک پنکه دنده نیم دایره ای هستند که الگوی پاشش هلالی شکل را ایجاد می کند.

آبپاش های افقی باید در زیر سقف های صاف، مسطح و به صورت افقی نصب شوند. آنها در هتل ها، رستوران ها ، مساجد ، کلیساها و طیف وسیعی از ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند .

اسپرینکلر بغل زن

 اسپرینکلر UL دار برند ROUCHTEC 

 

اهمیت استفاده از اسپرینکلر

هر سال بیش از 400 نفر در یک کشور ( تازه اگر آن کشور را پیشرفته فرض کنیم ) در آتش سوزی در خانه های خود می میرند. فقط در سه دقیقه یک اتاق می تواند در شعله های آتش بسوزد. کسانی که بیشترین خطر را دارند، کودکان وافراد مسن هستند که نمی توانند سریع عکس العمل نشان داده و فرار کنند.

اسپرینکلر ها تکنولوژی بسیار پیشرفته ایی را در زمینه اطفا حریق در همان دقایق اولیه ایجاد آن دارند و محافظ بسیار سرسختی برای یک ساختمان به حساب می آیند.

کلید حفاظت موثراز آتش، تشخیص و کنترل زود هنگام آن است، قبل از اینکه بتواند حرارت مرگبار و حجم زیاد مونوکسید کربن و دود ایجاد کند.

یک سیستم اطفاء آتش آبی از اسپرینکلر تشکیل می شود که عضو مهم و رگ حیاتی آن است که دارای عنصر حساس به دما هستند. در زمان آتش سوزی گرم می شوند به طور خودکار باز خواهند شد و عمل اسپری آب بر روی مواد سوزان را آغاز خواهند کرد. آن ها توسط شبکه ای از لوله ها متصل می شوند که درست مانند لوله کشی های معمولی، معمولا در داخل سقف یا دیوار پنهان می شوند.

یک سیستم اطفاء حریق اتوماتیک اطمینان واکنش زودهنگام و مستقیم را نسبت به آتش سوزی به شماخواهد داد. بسته به شدت آتش سوزی، سیستم اطفاء حریق با حداقل یک دقیقه یا کمتر فعال خواهد شد.

این سیستم دقیقا آب را بر محل آتش سوزی اسپری می کنند این کار فقط آتش را خاموش کرده و خسارتی به خانه و لوازم آن وارد نخواهد شد اما در صورت عدم استفاده از این سیستم در صورت بروز آتش سوزی تا رسیدن آتش نشان ها و شروع فعالیت آنها آتش بسیار گسترش یافته است و برای اطفاء آن حجم زیادی از آب با فشار بالا برروی ساختمان ریخته می شود که خسارات ناشی از آن کمتر از خود آتش نخواهد بود.

انواع طرح های غافلگیر کننده، سانتریفیوژ های مدرن مسکونی ( اسپرینکلرها ) ساخته شده اند که هنگام نصب روی سقف یا دیوارها غیر قابل تشخیص هستند و می توان آنها را با وسایل خانه ترکیب کرد.

پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر باعث می شود که آبپاش ها ارزان تر و راحت تر در خانه نصب شوند. به طور متوسط یک سیستم اطفاء حریق خانگی تقریبا 1 تا 5/1 درصد از کل هزینه خانه را دربر می گیرد. این سیستم  مطابق با طرح های مهندسی که از طریق سالها تحقیق و تجربه و آزمایش در آزمایشگاه ها و سازمان های استاندارد کسب شده اند ، نصب می شوند.

مانند سیم کشی برق و لوله کشی خانگی، سیستم اطفاء حریق باید با استانداردهای مشخصی مطابقت داشته و مورد تائید سازمان آتشنشانی باشد.

اسپرینکلرهای خانگی

اسپرینکلرهای خانگی دستگاه های آتش نشانی خانگی هستند که می توانند گرما، شعله های آتش و دود حاصل از آتش سوری های ساختمان  را به طرز چشمگیری کاهش دهند. اگر آن ها به صورت دقیق و درست نصب شوند و به صورت متناوب مورد بررسی قرار بگیرند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود، در حفظ جان آدمها بسیار موثر خواهند بود.

به یاد داشته باشیم که حادثه خبر نمی کند پس همیشه باید آماده باشیم .

اسپرینکلر ها بیش از یک قرن است که از ساختمانهای  تجاری و صنعتی و ساختمانهای عمومی محافظت می کنند. آنچه بسیاری از مردم متوجه نیستند این است که همین فناوری نجات سالهاست برای منازل در دسترس است.

شما احتمالاً تعدادی فیلم دیده اید که مقدار کمی دود باعث ایجاد آبشارهایی از آب درهمه ساختمان می شود و همه و همه چیز را درون آن خیس می کند. اما آیا می دانید که آبشارها حتی در اثر دود ایجاد نمی شوند و همه یکباره از بین نمی روند؟ اسپرینکلرها در واقع بر اثر  گرما فعال می شوند و این درجه از گرما که باعث فعال شدن آنها می شود با انتخاب صحیح نوع اسپرینکلر ( رنگ مایع درون حباب اسپرینکلر ). نکته بعد اینکه بیشتر آتش سوزی ها معمولاً فقط به یک یا دو آبپاش احتیاج دارند، پس این تصور که با یک آتش کوچک کل اسپرینکلرها فعال می شوند کاملا غلط است ، فعال شدن تعداد آن به وسعت آتشسوزی بستگی دارد.

 اسپرینکلرهای خانگی

 

تفاوت یک اسپرینکلر پاسخ سریع و اسپرینکلر پاسخ استاندارد

جنبه های اصلی اسپرینکلرهای اطفا حریق عبارتند از:

 1. حساسیت حرارتی
 2. درجه حرارت
 3. اندازه و ابعاد
 4. جهت گیری نصب
 5. خصوصیات توزیع آب
 6. خدمات ویژه برای اطفاء آتش

برطبق ویژگیهای یاد شده اسپرینکلرها به انواع مختلف تقسیم می شوند

در ادامه قصد داریم به صورت مختصر تفاوت دو نوع اسپرینکلر پاسخ سریع و پاسخ استاندارد را بررسی کنیم :

از لحاظ فیزیکی نوع پاسخ سریع حباب شیشه ایی 3 میلیمتری و 5 میلی متری هستند. حباب کوچکتر نسبت به حرارت حساس تر بوده در نتیجه زودتر میترکد. در واقع نوع پاسخ سریع از سرعت بالاتر و توزیع آب بهتر برخوردارند.

عملکرد

 پاسخ استاندارد

بعد از رسیدن حرارت محیط به حد نساب تعریف شده برای آنها ترکیده و آب را تخلیه می کنند و باعث اطفا آتش در همان مراحل اولیه و با مرطوب کردن اطراف مانع از گسترش آن می شوند. تمرکز این نوع از اسپرینکلرها دقیقا برروی منشا آتش زیر آنها و سرکوب آن است.

پاسخ سریع

نرخ پاسخگویی در این نوع 50 متر بر ثانیه و یا کمتر است .علت واکنش سریع آنها کم بودن حجم مایع منبسط شونده است.

استفاده از آن منجر به کاهش قابل توجه ناحیه طراحی شده برای اسپرینکلر و به دنبال آن آبدهی پمپ و حجم مخزن ذخیره مورد استفاده می باشد.

به علت واکنش سریع آن مقدار تشکیل گازهای سمی و حرارت کمتر می شود. برای مکانهایی که امکان تخلیه سریع آنها وجود ندارد مانند بیمارستانها و مدارس بسیار مناسب است.

در این نوع بهبود در محاسبات هیدرولیکی، سایز لوله ها، سایز مخزن و شیر کنترل وجود دارد .

در صورت استفاده از اسپرینکلرهای واکنش سریع، میتوان ظرفیت آبدهی پمپ، حجم مخزن ذخیره، سایز لوله کشی ها و همچنین هزینه اجرای سیستم را کاهش داد. همچنین استفاده از آن موجب کاهش مساحت ناحیه طراحی می شود.

براساس استاندارد NFPA چنانچه در پروژه زون حریق توسط طراح کاهش یابد، می توان از اسپرینکلر های واکنش سریع (Quick respance)به جای استاندارد(Standard respance) استفاده نمود.

تنها تفاوت فیزیکی این دو نوع در اندازه حباب آنهاست. پاسخ سریع دارای بالب شیشه ایی 3 میلی متری و پاسخ استاندارد دارای بالب شیشه ایی 5 میلی متری است. بالب کوچکتر نسبت به گرما واکنش سریعتری داشته و زودتر می ترکد.

 

اسپرینکلر UL دار برند ROUCHTEC

متنوع در نوع پاشش آب 

حساسیت حرارتی مختلف

آلیاژهای متنوع در ساخت

مشخصات فنی

 

 

اسپرینکلر ROUCHTEC

 • کیفیت بالا
 • قابلیت اطمینان صد در صدی محصول
 • استفاده از بالب های ترمو و یک مایع مهر و موم شده از نوع G یا F در بالب های شیشه ای که با افزایش دما منبسط می شوند.
 • بالب استفاده شده در اسپرینکلرهای ROUCHTEC، برند JOB آلمان می باشد.

 

مشخصات بالب های تولید شده در کارخانه جاب آلمان 

طراحی منحصر به فرد شکل استخوانی برای بالب اسپرینکلر ها مختص این کارخانه بوده و حق ثبت اختراع آن به نام تیم طراحی JOB است.

 

آخرین نسل بالب های شیشه ای تولید شده در جاب آلمان

آخرین تحولات مربوط به اسپرینکلر ها به بالب های شیشه ای آنها وابسته است ، نیاز است این بالب ها دارای مقاومت بالا و پاسخ دهی سریع باشند. JOB با گردآوری یک تیم حرفه ایی به طور مستمر کیفیت و ویژگی های THERMO LAMBS را بهبود می بخشد تا با نیاز های پیشرفته و با کیفیت بالا همگام باشند.

عملکرد بالب های ترمو 

 • با طراحی منحصر به فرد استخوانی شکل، از انتها محکم برای جذب بار از تکیه گاه های نصب شده و وارد کردن آنها به صورت محوری در شفت با قطر کاهش یافته استفاده می شود، در نتیجه از تنش های نامطلوب و خمشی در شیشه جلوگیری می شود.
 • بعلاوه شرایط کششی خارجی این بالب ها اجازه می دهد تا یک ساختار کم جرم وجود داشته باشد که همراه با مایع مخصوص زمان پاسخ را بسیار کم می کند.
 • بدلیل ویژگی های یاد شده JOB در سراسر جهلن معروف به ساخت بالب هایی با مقاومت حرارتی برتر و پاسخ دهی کوتاه تر است.

 

انعطاف پذیری در طراحی 

JOB از بالب های شیشه ایی کشیده شده خود استفاده می کند. این انعطاف پذیری زیاد برای بالب های شیشه ایی استفاده شده در اسپرینکلر ها، با طراحی های مختلف سازگار بوده و نسبت ابعاد و مشخصات مقاومت برای تقاضاهای مختلف را پوشش می دهد.


دمای کار 

 • رنگ ها ی مختلف سیال در JOB THERMO LAMBS نشانگر دمای عملکرد متفاوت آن است.
 • رنگ بالب ها با تمام استانداردهای ملی و بین المللی برای درجه بندی رنگ و دما مطابقت دارد.
 • UL 199, FM, TFRI, EN 12259-1 and ISO 6182:1


علامت گذاری 

 • بمنظور تضمین قابلیت ردیابی، جاب فرآیند علامت گذاری را اختراع کرد.
 • هر بالب جداگانه با نوع و تعداد دسته مشخص شده است. 
 • هر دسته را می توان به موارد اولیه و کلیه داده های آزمون بدست آمده در طی مراحل تولید و کیفیت ارزیابی کرد.

 

کیفیت 

این بالب ها با استاندارد های دقیق داخلی در آخرین نسخه ISO 9001 تولید می شوند تا کلیه نیازهای مقاومت تائید در سراسر جهان را براورده کند.

UL              Underwriters Laboratories Inc.
FM              Global (Factory Mutual Global)
LPCB          (Loss Prevention Council)
VdS            (Vb. der Schadenverhütung GmbH)
TFRI          (P.R. China)
KENTEI     (Japan)
KFI             (Korea)

تجهیزات اندازه گیری نوری JOB در 12 برنامه مختلف بیش از 576 بعد داخلی و خارجی را روی هر بالب شیشه ایی اندازه گیری می کند، بنابر این هر بالب شیشه ایی قبل از ارسال تمام داده های بدست آمده در هنگام تولید را در سیستم ثبت شده دارد و این گونه است که این کارخانه محصولاتی با شکست صفر را تولید و روانه بازار می کند.

 

اسپرینکلر های rouchtec

 

برای اطلاع از قیمت فروش اسپرینکلر ها با شماره : 22855818 تماس حاصل فرمائید . 

 

 

 

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید

پرسش و پاسخ(۲ مورد)

avatar

توسط سهیلا احدی

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

جنس بدنه اسپرینکلرها از چیست؟

پاسخ :

اسپرینکلرها ازجنس برنج روکش کرم می باشند که نسبت به رطوبت مقاوم هستند.

avatar

توسط حمیدیان

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

چراکیفیت اسپرینکلر انتخابی اهمیت دارد؟

پاسخ :

اسپرینکلرقطعه ی مهمی می باشد که باید در زمان آتش سوزی به موقع عمل کند به عبارت دیگرتمامی هزینه های سیستم اطفاء اعم از لوله کشی ،شیرآلات ،پمپ ،منبع و... انجام می شود تااسپرینکلرها درزمانی که آتش رخ نداده است وترکیدن اسپرینکلربراثرکیفیت نامطلوب آن می باشد خسارات جبران ناپذیر به وجود می آورد.

امتیاز کاربران

5(3)

محصولات مرتبط

اسپرینکلر ROUCHTEC

شیر قطع کن پروانه ای مدل ویفر

شیر یکطرفه دودر

شیر یکطرفه

support call
download catalogs